A zeneelmélet játékszabályai, a zene csodálatos világa.
Itt találsz sok tudásanyagot a zeneelméletről, összegyűjtve egy helyen.
Sajnos a zeneelmélet fogalom, szó nem optimális, mert itt nem egy elméletről hanem konkrét, fontos szabályokról van szó, amit mindenkinek szükséges ismernie ha a zenét mélyebben meg akarja érteni.
A “Legyen a zene a Tiéd” projekt azzal a céllal indult, hogy mindenkinek segítsen a zene "nyelvének" ményebb megértésében. Az elmúlt évek során több tanulmány, könyv és videó jelent meg.
Ha meg akarod érteni, hogy mi van az összhangzattan, zeneelemélet, akkordok, szolfézs, hangközök, kulcs, oktáv, skála, ellenpont és a kvint fogalmak mögött, akkor itt jó helyen jársz.
Itt most sok ismeretanyagot, tudás bázist, azaz videót, informácios grafikát, PDF Fájlit, kottát osztok meg teljesen ingyen, hogy te is tudjad mi a lényeges a zene megértésében.
Lépj be a zene világába! Hogyan kezdj? Ezzel a videóval.
Tehát a zene is relatív… nemcsak Einstein relativitáselmélete!
Mi a zene lényege? A hét relatív hangfok periodikus ismétlése. Ez a zenei ÁBC amit mindenkinek meg kell tanulni.
Itt van a folytatás, a következő videóban.⬇️
A zene lényege dióhéjban
Ha még többet akarsz megtudni a zene szabályairól, a zeneelméletről a szolfézsról, akkor nézd meg ezt a videót.
A hangos kotta egy nagy segítség annak aki még zenei "analphabéta", azaz nem tud még folyamatosan kottát olvasni. Ha még a kotta fejekben a hangfokok kezdőbetűit is lehet látni, akkor az még könnyebb! Miért? Mert a dallam felépítése, azaz a váza így könnyen láthatóvá válik.
Jelmagyarázat a kottafejben:
Dó = D Ré = R Mi = M Fá = F Szó = S Lá = L Ti = T
Nézd meg a videót és énekeld azt amit látsz!
Általában több hangot, illetve dallamot hallunk egyszerre. Több dallam összefűzésére vannak különböző lehetőségek, azaz szabályok, az egyik ilyen az ellenpont. Kevesen ismerik az ellenpont fogalmát és a szabályait... Kár, mert ez egy nagyonfontos zenei fenomén és gyakorlati módszer.
Egy rövid bemutató az ellenpont (két hang egyszerre csendül fel) fogalmáról.
Ez a konkrét a példa is a "Legyen a zene a Tiéd" könyvben található meg.
Itt most bemutatom, hogy a hangos kotta milyen hasznos segítség.
Három külön szólamot, azaz dallamot, ami egybeolvad és egyszerre csendül fel, lehet így a szemmel és a füllel követni. Így a már a jól ismert Himnuszt más szemszögből fogod nézni. (Ez most egy háromszólamú női énekkarra (korús) írt változat ami ez ellenpont szabályai szerint lett komponálva.)
Nézd és hallgasd hogy milyen szépen fűződik a három külön szólam egybe.
Nem tudsz egy hangszeren játszani?
Nem probléma mert egy kottaíró, szerkesztő programmal azaz a hangos kottával ezt meg lehet oldani. Megszól a így zene hangszer nélkül is. Még a kottával is megismerkedsz.
A program az általunk leírt többszólamú zenei gyakorlatok egyes szólamainak megtanulását is elősegítheti, ugyanis így lehetősége nyílik a szólamuk elnémítása vagy lehalkítása mellett, a körülvevő szólamok lejátszása közben – a megtanulandó szólam gyakorlására.
Megmutatom, hogy hogyan lehet egy dallamot a “Finele” szoftverrel szerkeszteni és utána kényelmesen meghallgatni és megnézni. Zene a szemnek!
Az ingyenes változatot a "Muse Score" -et itt töltheted le.
lyen a zenei hangsor formája ha az absztrakt erőteret, ami a hangok között uralkodik is figyelembe vesszük.
A dó a központban helyezkedik el, mint a nap a naprendszerbe.
Ezt a sablont használd a hangok közötti viszonyok vizualizálására. Vésd a fejedbe a formát és a struktúra.
A PDF változatot letölthető: Nyomtasd ki és használd gyakran. Mutass a hang szótagokra miközben énekelsz egy ismert dalt.
Ezt részletesen a “Legyen a zene a Tiéd” könyvben mutatom be.
Az alaphang, a nemző - hang, a dó a központban helyezkedik el, mint a nap a naprendszerbe.
Ez a formát is vésd be a fejedbe mert nagyon fontos!
Az oktáv egy titokzatos zenei fenomén... Ez a rajz segit ennek a fenoménnak a megértésében. Nézd meg mágikus hang-lépcsőt… a következő lépcső mindig magasabb mint az előző. De egy helyen nem…. Ahogy ezt a trükköt látod úgy halljuk a zenét is.
Ez az ismert dal egy mintapélda a moll hangnem demonstrálására. A hangos kotta és az ábrák megmutatják a dallam háttérben lévő egyszerű, kétszólamú ellenpontos sturkturát. Erre épül a kész dallam.
Strukturális analízis
Ebben a videóban bemutatom neked a dal hátterében lévő kétszólamú, ellenpontos struktúrát és annak az egyszerű változatát. Ezt az eljárást redukcios analízisnek nevezik. Az osztrák zenetudós, H. Schenker fejlesztette ki. Neked itt ezt most exlklusiven bemutatom.
Fedezzük fel együtt a zene lényegét most – egyszerűen és érthetően.
Ez a videotanfolyam teljes körű, mindenre kiterjed – dallamra, ritmusra, hallásfejlesztésre, akkordokra, a többszólamú zene szabályaira, és még egy nagyon fontos dologra, a zene képletére.
Tanulj meg te is énekelni!
Per Bristow megmutatja neked is, egy jó módszerrel, hogy hogyan. Utánozd őt lépésről lépésre, azaz hangról hangra!
Tetszett? Èrdekel tovább a videó tanfolyam?
Ha igen, akkor kattints ide: https://www.thesingingzone.com
Itt elektronikus kottákat találhatsz általános formában XML amit a legtöbb kotta program meg tud nyitni és lejátszani. Ezeket felhasználhatod, ebből tanulhatsz.
Az ingyenes Muse Score itt van: https://musescore.org/hu